Проповідь архієпископа Іларіона на 19 неділю після П’ятидесятниці

В ім'я Отця і Сина і Святого Духа!
Слава Ісусу Христу!
 
Дорогі брати і сестри! Сьогодні у черговому євангельському читанні 19-ї неділі після Святої П'ятидесятниці ми чули фрагмент з Євангелія від святого апостола Луки, в якому Христос оповідає про стосунки, які повинні бути між людьми, а особливо між християнами. Власне, ця розповідь є частиною Нагірної Проповіді Ісуса Христа, у якій також містяться Заповіді Блаженства та інші настанови. Характерною рисою та серцевиною їх є любов, якою Бог любить людину і якою людина повинна полюбити Бога і ближніх. Потрібно пам'ятати, що блаженство залежить не від того, що ти маєш, а від того, що ти відчуваєш у своїй душі і до чого прагнеш, щоб перебувати у Господі.

«І як хочете, щоб робили вам люди, так і ви робіть їм», - ці слова Спасителя є відправним пунктом відносин між християнами, бо кожен з нас живе у суспільстві, яке ми ж самі і творимо. Одні з нас є більш активними, а інші менш, але так чи інакше ми самі творимо те середовище, яке впливає на нас, і ми ж своїми діями і вчинками впливаємо на нього. І тому сьогоднішній заклик Спасителя є свідченням того, яким суспільство хоче бачити Бог, бо якщо ми будемо поступати так, як сьогодні говорив до нас Христос, ми самі і все навколо нас буде змінюватися. 
 
Євангеліє завжди проповідує любов. Воно пропонує любов замість порожнечі, доброту замість ненависті, допомогу замість черствості. І ми повинні розуміти та пам'ятати, якщо наше милосердя не перевершує нашої справедливості, то насправді милосердя тоді не є милосердям. Бо і євангельський заклик у сьогоднішньому Євангелії про це ж свідчить: «Отже, будьте милосердні, як і Отець ваш милосердний».
 
Преподобний Єфрем Сирін, пояснюючи даний стих, зауважує, що  старозавітнє «око за око» - це досконалість справедливості, а новозавітні «хто вдарить тебе по щоці, підстав і другу» - це повнота благодаті. І ми сьогодні, роздумуючи над його словами, повинні пам'ятати, наскільки важливим є відмежуватися від ворожнечі. Найгірше, що може зробити ворог, - змусити нас ненавидіти його.  Бо коли поранити тіло, то ця рана швидко загоїться, коли ж ранити серце, цим змінюємо нашу свідомість і ставлення один до одного, створюємо умови, у яких проявляється наша емоційність та ненависть один до одного. 
 
Проте людину неможливо змусити любити; і це правда, але Господь не закликає нас до любові, яку ми відчуваємо до батьків, дружини, дітей. Ні, Господь закликає нас до любові як способу життя. Коли ми не прагнемо до злопам'ятства та помсти.
 
Найперше, де ми повинні, таким чином проявляти свою любов і ставлення один до одного, є наша сім'я. Бо сім'я - це і мала церква, і наше суспільство. Якщо ми не будемо це проявляти до наших дітей, то вони не навчаться цього ніколи, бо ми, люблячи наших близьких, показуємо образ любові Бога до людини.  Бо любов - це дія. Бо і сонце світить для того, щоб дарувати світло для нас, так само і любов є в нашому житті і серці кожної людини для того, щоб дарувати її для наших ближніх. І як квітка чекає сонця, щоб розцвісти, так і кожна людина чекає доброго ставлення до себе.
 
Як цього досягнути? Апостол Павло у сьогоднішньому апостольському читанні нагадує про те, щоб пам'ятати про нашу недосконалість, а іноді і неспроможність досягнути цього, і просити Бога, щоб укріпив нас у цьому. «Тому я значно охочiше буду хвалитися немочами своїми, щоб перебувала в менi сила Христова. Тому я себе почуваю добре в немочах, у кривдах, у нестатках, у гонiннях, в утисках за Христа, бо, коли я немiчний, тодi сильний» (2 Кор. 12. 9-10).
                                                                                              
ІЛАРІОН
       архієпископ Рівненський і Острозький

Розклад богослужінь

28 травня 2022 р. - Субота.
17.00. Вечірня.

29 травня 2022 р. - Неділя.
6-та неділя після Пасхи, про сліпого. Глас 5. 
8.00. Літургія. Молебень. Панахида.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Банківський рахунок Релігійної громади Свято-Миколаївської парафії (01 липня 2020 р.)
 
 Збір коштів