Проповідь архієпископа Іларіона на П’ятидесятницю

В ім’я Отця, Сина і Святого Духа!
Слава Ісусу Христу, дорогі браття та сестри!

Свято, яке зібрало нас сьогодні на спільну молитву, називається Днем Святої Тройці. В цей день дві тисячі років тому на учнів Христових, святих апостолів, зійшла благодать Святого Духа. Цю подію описує апостол Лука у Книзі “Діяння святих апостолів” (Діян. 2), вказуючи, що на вибраних учнів та Пресвяту Богородицю, які перебували у будинку, де Спаситель напередодні страждання та розп’яття звершив Тайну вечерю, зійшов Дух Святий. Благодать Божа, через яку ми спасаємося, зцілюємося від гріха і отримуємо можливість для життя вічного з Богом.

Як тільки учні Христові відчули на собі дари Святого Духа, вони почали “говорити іншими мовами, які Дух давав їм провіщати”(Діян. 2:4). З цього часу апостоли згадали все, чого їх навчав Господь Ісус Христос. Вони розуміли мови інших народів, пізнали всю повноту знання і премудрості книг Священного Писання, і найголовніше, перестали боятися цього земного світу. У них зник острах перед тогочасною владою, яка засуджувала на смерть безневинних людей і яка засудила нашого Спасителя, котрий прийшов змінити цей світ, творив добро, зцілював і воскрешав людей. І за це Його віддали на смерть, бо цей земний світ “лежить у злi” (1 Ін. 5: 19).

Саме проти гріха у цьому світі боровся Спаситель, який в цей день покликав через Святого Духа благодать Божу на все людство. Для цього Він обрав дванадцять апостолів, які почали проповідувати християнську віру, продовжували нести Євангеліє – благу звістку всьому світу і для кожного народу на своїй мові. Тому учні Христові, коли проповідували Слово Боже, завжди говорили мовою того народу, до якого їх послав Дух Святий.

Цей день називається ще П’ятидесятницею, бо сходження Духа Святого відбулося на п’ятидесятий день після Воскресіння Господнього. За старозавітною традицією у цей день народ ізраїльський святкував звільнення з єгипетського рабства та дарування йому через пророка Мойсея Закону Божого – Десяти Заповідей. Найбільший пророк людства Мойсей отримав від Бога кам’яні скрижалі, де були витесані Господом Його Заповіді мовою, яку розумів народ ізраїльський. Так само і ми, християни, у День Святої Тройці отримали Слово Боже тією мовою, якою говоримо. Через це цей день отці та вчителі Церкви називають днем народження Церкви, коли Бог нас усіх об’єднав, зробив єдиним усе людствочерез Слово Боже, яке відкрив нам Господь Ісуса Христос, зціливши нашу природу від гріха і смерті. Дух Святий дарував у благодаті Божій силу зцілення і пізнання премудрості Божої та мудрості цього світу.

Все, що людина створює і робить у світі добрим для її життя, дане нам з волі Божої, з дії у нас благодаті Святого Духа. Це може бути будь-що: щасливе сімейне життя, успішна кар’єра, талановитість, здібності до наукових винаходів, дане нам не просто так. Це з волі Божої і через дію благодаті Святого Духа, як про це говорить апостол Павло: “кожному дається виявлення Духа на користь” (1 Кор. 12: 7).

Сходження Святого Духа на цей земний світ є одкровенням Божої любові, нашого Бога-Отця, Сина Божого – Спасителя світу, і Святого Духа, Якого ми, християни, називаємо Утішителем. Про сходження Святого Духа говорив Ісус Христос апостолам на Тайній вечері: “Утішитель не прийде до вас; а як піду, то пошлю Його до вас, і коли Він прийде, викриє світ за гріх, і за правду, і за суд” (Ін. 16: 7-8). Ось такою є дія Святого Духа у цьому світі – наставляти на правду і викривати гріхи. Для цього Господь і заснував Церкву, щоб усе людство зробити єдиним за вірою в Нього, щоб пізнати, що Бог – це любов. Тому і ми, християни, повинні бути носіями любові, яка дана нам у Заповідях Божих.

Це і проповідували апостоли після зішестя на них Духа Святого. Кожен з них отримав свою місію серед певного народу, щоб навернути його до Христа, показати істинний шлях віри. Апостоли не несли насильство, не закликали до знищення одного народу іншим, вони говорили так, як навчав їх Спаситель у Євангелії: “полюби Господа Бога твого всім серцем твоїм, і всією душею твоєю, і всією думкою твоєю… люби ближнього твого, як самого себе” (Мф. 22: 37-39). Ці слова є основою нашої християнської віри, засобом для отримання нам дарів Святого Духа, щоб стати щасливими у цьому земному житті, насолодитися ним, але не впасти у спокусу та не загинути у гріхах.

Дух Святий зійшов на апостолів, а через них і на все людство, щоб людина усвідомила, що вона Боже творіння. А все це нам відкрив Спаситель – Син Божий Господь Ісус Христос. Він і говорить нам таке повчання у сьогоднішньому Євангелії: “Я – Світло для світу; хто піде вслід за Мною, той не ходитиме в темряві, а матиме світло життя” (Ін. 8: 12).

Амінь!
архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон

Розклад богослужінь

28 травня 2022 р. - Субота.
17.00. Вечірня.

29 травня 2022 р. - Неділя.
6-та неділя після Пасхи, про сліпого. Глас 5. 
8.00. Літургія. Молебень. Панахида.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Банківський рахунок Релігійної громади Свято-Миколаївської парафії (01 липня 2020 р.)
 
 Збір коштів