Історія Свято-Миколаївської  церкви

Храм  Святого Миколая є одним із найдавніших православних храмів у м. Острозі. Дослідники стверджують, що його будівництво було започатковане ще в другій половині ХІV століття.

Розміщувався  храм в межах пригородка, тобто  другої оборонної лінії, що прилягала  до дитинця міста з півночі  та із заходу. Він мав гарний зовнішній  вигляд, про що свідчить світлина знайдена в архівах Росії. До того ж храм був багатий, мав «поля, ґрунти та сіножаті». Окрім того, Свято-Миколаївський храм мав право ставропігії, тобто не підпорядковувався місцевій єпархіальній владі, а безпосередньо залежав від патріаршої влади. До речі, таким правом користувалися Києво-Печерська лавра, Київське Богоявленське братство, Межигірський Спасо-Преображенський монастир, Манявський скит та деякі інші релігійні інституції. Ставропігіальний статус Миколаївського храму свідчив про особливу важливість святині для церкви і віруючи України.

Як  уже згадувалося, храм був заснований у другій половині ХІV століття і функціонував до пожежі, що сталася 29 жовтня 1703 року. Пожежа була настільки великою, що храм згорів дотла, і, навіть, дев’ять церковних дзвонів розплавилися.

Після пожежі силами парафіян була споруджена нова дерев’яна церква, що проіснувала  до 1864 року. Є відомості, що у храмі  поряд з іконами Ісуса Христа, Богоматері, святих був великий портрет  князя Федора Острозького, зображеного  в одязі православного ченця.

Історичні матеріали свідчать, що на початку  ХІХ століття приход Миколаївської  церкви становив 30 дворів, у яких мешкало 245 прихожан. Ці дані зафіксовані у  збережених списках прихожан за 1802 та 1812 рр., статистиці народжуваності, одружень та смертей за 1802-1810 рр. Відомо, що для церковнослужителів при церкві були збудовані два дерев’яні  будинки.

Після пожежі в м. Острозі у 1848 році Свято-Миколаївська церква зосталася дещо ушкодженою, а згодом, у 1864 році, храм було цілком розібрано. Пізніше на місці розібраної церкви була споруджена капличка, в  якій і до сьогоднішнього дня відбуваються служби Божі.

Парафіяни Свято-Миколаївської церкви на чолі з священиком протоієреєм Юрієм  Лукашиком вирішили відновити святиню, збудувати храм Святого Миколая, що став би окрасою Острога, одним  із центрів його духовності. Таким  чином, 4 листопада 2010 року сталася знаменна подія – молитовно було закладено  символічний перший камінь у фундамент  майбутнього храму. На місці будівництва  всі молилися, аби Бог благословив  розпочату справу. «Благословляється  камінь цей скропленням святої води цієї в Ім’я Отця і Сина, і Святого  Духа. Амінь! » – промовляє благочинний  Острозького району УПЦ КП прот. Юрій Лукашик. Коли фундамент освячено, хор і всі присутні співають «Многії  літа!»

Парафіяни та будівельники, які були присутні на цій непересічній події, впевнені, що вони були на порозі великої справи, яку доручив їм Сам Господь  Бог. Було помітно їх душевне хвилювання та велику радість. Здавалося, що і дану мить зраділи Самі Небеса!

Люди  цілком усвідомлюють, за яку відповідальну  та святу справу вони беруться. Будувати храм, який стоятиме вики для Слави  Божої, на честь Святого Миколая  вони будуть з любов’ю та молитвою.

Кожного дня парафіяни Свято-Миколаївської  громади складають матеріальні  пожертви на будівництво нового храму. Багато людей допомагають своєю  працею будівельникам. Ми глибоко переконані, що незабаром в Острозі постане  храм Святого Миколая, де рідною мовою  велично і радісно звучатиме  вічне та живе слово Боже.

Розклад богослужінь

28 травня 2022 р. - Субота.
17.00. Вечірня.

29 травня 2022 р. - Неділя.
6-та неділя після Пасхи, про сліпого. Глас 5. 
8.00. Літургія. Молебень. Панахида.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Банківський рахунок Релігійної громади Свято-Миколаївської парафії (01 липня 2020 р.)
 
 Збір коштів