Проповідь настоятеля

                                                                    «Не самим тільки хлібом житиме чоловік,
                                                                    а всяким словом, що виходить з уст Божих»
                                                                   (Мат. 4, 4)

                                                                        

Слава Ісусу Христу!
Дорогі брати і сестри! 

З 27 лютого розпочався Великий пiст. Ви, мабуть, помiтили, що до кожного майже вели­кого свята Церква готує нас постом: до Рiздва Хри­стового ми готовимось постом – Пилипiвкою, до свята Успiння – Спа­сiвкою, до свята Петра – Петрiвкою, а до Великодня підготовляє нас Великий пiст. Для нас, християн, це має своє значення, бо пiсля всякого посту свято для нас стає більш радiсним та величним, ще більш яскраво вiдбивається на фонi нашого буденного життя.

У останню недiлю перед Великим постом (Сиропусну), Господь навчає нас як треба постити: «А як постите, то не будьте сумнi, як отi лицемiри: вони бо змiняють обличчя свої, щоб бачили люди, що постять вони. А ти, коли постиш, намасти свою голову, I лице своє вмий, щоб ти посту свого не виявив людям, а Отцевi своєму, що в таїнi; i Отець твiй, що бачить таємне, вiддасть тобi явно». (Мат. 6, 16-17). Тому ми повинні наслідувати слова Господа – не бути лицемірами, як фарисеї та садукеї, які під час посту не вмивали свої обличчя, не розчісували своє волосся, посипали голову попелом, щоб показувати людям наскільки вони страждають постячи. Звертаючи на них увагу, люди їх хвалили та возвеличували, виявляючи їм шану.

З приходом на землю, Христос перефразував зміст молитви і посту, які повинні бути таємними. «А ти, коли молишся, увійди до своєї кімнати, зачини свої двері і помолися.» (Мат., 6, 6). Христос наголошує, що для людини, котра правильно постить – це є таємниця та свято душі, щоб отримати від Господа явну нагороду. «Я правдива Виноградина, а Отець Мій – Виноградар. Усяку галузку в Мене, що плоду не приносить, Він відтинає, але всяку, що плід родить, обчищає її, щоб рясніше родила.» ( Ів. 15,1-2). Кожну гілку, а значить і кожного з нас торкнеться Виноградар, щоб ми більше плоду приносили і як би не було боляче, незрозуміло і прикро – рука, яка очищає, повна любові. Очищення приводить до того, що ми ще тісніше пригортаємося до Виноградної лози – Спасителя, щоб від Нього черпати сили для духовного росту і плодів. Тому молитва та піст повинні бути для нас плодоносними і процес очищення віддзеркалювався на добрих вчинках, плодах миру, покори і довготерпіння.

Пости для людини – це як засіб для переродження, «захист душі і непереможна зброя для тіла» проти диявола. Зміст посту, за вченням Церкви, це не стільки утримання від їжі, як утримання і віддалення від гріхів. Постити повинен не тільки шлунок, а й уста, зір, слух, тобто всі члени нашого тіла. Христос сказав: «Ніщо зі сторони не входить в чоловіка, щоби могло його сквернити, а що виходить з нього (Мар. 7, 15), – це погані думки, слова, вчинки. І ап. Павло каже: «Царство Боже не є їжа або пиття, а почуття душі – правда, мир і радість у Св. Дусі» (Рим. 14, 17). Бо користі від посту не буде, якщо не викорінимо з душі гріховних звичок. Постити – не означає голодувати чи позбавля­ти себе відчуття смаку. Людина повинна їсти, щоб жити, і Господь дав їй смак, щоб, споживаючи Божі дари, вона могла насолоджу­ватись Божою добротою. Постячи, ми виявляємо наше духовне єднання і участь в терпінні та смерті Христа, до якої ми при­лучені через тайну святого Хрещення. Не важливо, скільки часу ми не їли, важливо те, як близько ми були під хрестом духовно, скільки любові й вдячності виявили вмираючому за нас Спасителеві.

Святим постом людина прославляє Бога, і кожному, хто ретельно дотримується посту, Господь радо відчиняє двері милосердя. Але, якщо хтось постить і ненавидить брата свого, то його піст, насправді, є гіршим, ніж піст людини, яка об'їдається. Хто постить і гнівається, хто таїть у серці своєму ворожнечу, той ненавидить Бога і спасення далеко від нього. Пригадаймо слова Господньої молитви, що її навчив Спаситель Своїх учнів: «прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим» (Мф. 6, 12). Господь не прощає тому, хто не прощає іншому. Тому, у кого в серці є неправда, ненависть та осудження, той спочатку повинен очистити свою душу, а тоді вже постити і молиться.

Дорогі брати і сестри! Вітаю вас з цим Великим постом, що настав, бажаю вам його провести в доброму здоров’ї, в чистій совісті і радісно та побожно зустріти світле Христове Воскресіння. Амінь!

Благочинний Острозького району,
настоятель
  Свято-Миколаївської церкви УПЦ КП
прот. Юрій Лукашик

Розклад богослужінь

9 липня 2022 р. - Субота.
17.00. Вечірня.

10 липня 2022 р. - Неділя.
4-та неділя після П'ятдесятниці. Глас 3.
9.00. Літургія. Молебень. Панахида.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Банківський рахунок Релігійної громади Свято-Миколаївської парафії (01 липня 2020 р.)
 
 Збір коштів